دوشنبه 8 آذر 1389  04:37 ب.ظ
نوع مطلب: (فناوری اطلاعات ،) توسط: محمد افشار

با ظهور فناوری اطلاعات هر كشور به صورت دهكده كوچكی در می آید كه در آن مردم دولت را بر انگشتان خویش خواهند داشت، اما به چه شرطی؟ آیا بدون داشتن سواد و اطلاعات كافی مردم می توان سخنی از تاثیر این فناوری بر زندگی مردم و بهبود زندگی آن ها آورد. آیا تا زمانی كه مردم مهارت های كافی در این عرصه را نداشته باشند می توانند از مزایای IT بهره ببرند؟ سازمان ها در پیشبرد اهداف IT نقش تعیین كننده ای دارند. چه سازمان بزرگ باشد و چه كوچك باشد، تمامی سازمان های IT تعهد كافی برای آموزش پروژه های IT را ندارند.

این موضوع به طور دقیق در هنگام گسترش برپایی تاسیسات، بیش تر نمایان می شود. به هر حال شناخت با این گونه مشكلات حاصل نمی شود مگر با صرف زمان و نظارت بر جزییات مسایلی كه در پروژه های موفق موثر بوده اند.
با دیدی دوباره در عوامل موفقیت پروژه های پیشین می توان در پروژه های آینده، روش های مناسبی را پیدا كنیم. همچنین می توان زمینه های مناسب برای انتخاب پروژه های آینده را تا حد بسیار زیادی حدس زد.
در هر پروژه جزییات بسیار زیادی وجود دارد كه قابل درنگ و تامل هستند، از آن جمله می توان به دلایل بروز تاخیر در پروژه، صرف هزینه بیش از حد در آن، بالا بودن درصد اشتباهات و نیز ناتوانی در برآورده سازی نیاز مصرف كننده كه از مشكلات بارز در هر پروژه است، اشاره كرد.
حتی اگر با مساله بررسی پروژه های گذشته به عنوان یك وظیفه انكار ناپذیر برخورد شود، به جز تایید پروژه پایان یافته، كار دیگری در گروه انجام پروژه صورت نمی گیرد و تلاش های جدی برای پیدا كردن فهرستی از فواید آن برای به كارگیری در پروژه های آینده انجام نمی شود، نقاط ضعف و قوت، نظریات و دیدگاه ها، حتی آن زمان كه در یك پروژه، بسیار مهم و قابل توجه باشند، كم تر مورد بازبینی قرار می گیرند. مگر این كه دوباره با مشكلاتی مشابه برخورد شود تا این نظریات برای پروژه های آینده مورد استفاده قرار گیرند.
● الگو گرفتن از موفقیت ها
این موضوع همواره بیش از آن چه تصور می رود به صورت همزمان نیاز به توجه و صرف انرژی دارد. با این حال این موضوع متوجه بخش IT و نیز دیگر بخش های مربوط می شود، یعنی این كه بخش های مختلف درگیر با پروژه، موظف به صرف زمان، هزینه و تلاش در این زمینه هستند. روشن است كه باید از پروژه های قبلی، حتی آن ها كه با شكست روبه رو شده اند، درس گرفت.
با این وجود حتی بسیاری از پروژه هایی كه با شكست كامل روبه رو می شوند كمتر مورد توجه قرار می گیرند. البته در كنار این موضوع نباید منافع حاصل از یك پروژه عظیم با موفقیت پشت سر گذاشته شده را از نظر دور كرد، چرا كه این موضوع نیز می تواند كانال خوبی برای تشخیص و گسترش تكنیك های مناسب برای موفق ساختن یك سازمان باشد.
جست وجو و كنكاش در گذشته همواره برای سازمان ها بسیار با اهمیت است. این كار به سازمان كمك می كند تا بتواند پروژه های آینده خود را با موفقیت به پایان برساند. گاهی اوقات، بسیاری از كارهایی كه برای یك پروژه انجام می شود، كارهای موثری نیست. برای مثال زمان و انرژی زیادی صرف تنظیم لیست و گزارش ریسك های یك پروژه جدید می شود، اما نكات مثبت موجود در این گزارش ها و استانداردهای گذشته مورد استفاده قرار نمی گیرد. هر چند ممكن است بسیاری از نكات پروژه های گذشته در پروژه های اخیر نیز كاربرد داشته باشند.
● انتظاراتی كه از یك شركت فناوری داریم
سازمانی را در نظر گیرید كه با كسب یك تجربه، توانسته است در مرحله ای از دوره عمر یك پروژه از بسیاری مشكلات آگاه شود. حال با این آگاهی چرا به جای اصرار ورزیدن به استفاده از نمونه های استاندارد، از زمان و انرژی موجود برای كسب اطلاعات از تجربه های پیشین در مراحل مشابه یك پروژه استفاده نشود تا بتوان دیگر مشكلات را نیز حل كرد؟ بسیار رنج آور است كه افراد درگیر با پروژه در مسیر اتمام یك پروژه متوجه شوند كه در حال كار برای سازمانی هستند كه در آموزش این گونه مسایل ناتوان است. این مساله ممكن است، سبب شود كه این افراد صنعت IT و یا سازمان های مربوط به آن را ترك كنند و خسارات جبران ناپذیری به این سازمان ها وارد آورند. بر این اساس خوب است كه آموزش به صورت مداوم و همیشگی در بخش هایی از پروژه ها گنجانده شود و با نظارت صحیح مدیران صورت گیرد. شاید یكی از راه های ایجاد انگیزه در افراد، قرار دادن این گونه آموزش ها در برنامه كاری آن ها باشد تا بتوان به راحتی این برنامه ها را در طرح نهایی قرار داد و آن را به اجرا درآورد.
در هر حال این روش تا زمانی كه فقط به صورت صوری باشد و به شكل یك تعهد ضروری از سوی تیم IT تضمین نشود، هیچ كس نمی تواند با آن هماهنگ شود. در پایان اگر برای این موضوع پاداش نیز در نظر گرفته شود، دیگر در نظر هیچ كس مسوولیتی بی پاداش تلقی نمی شود و می توان با آگاهی كامل از یك پروژه پایان یافته آن پروژه را در قفسه آرشیو پروژه ها قرار داد. این گونه هزینه ها چه در بخش IT و چه در بخش های مرتبط با آن موجب كاهش هزینه و اعتدال آن در دیگر پژوهش ها می شود.

روزنامه جوان


نظرات()   
   
آخرین پست ها

نشانه‌های یک مدیر بد ..........شنبه 6 اردیبهشت 1399

خرده‌فروشی آنلاین باید افزایش یابد ..........شنبه 6 اردیبهشت 1399

تعطیلی ۶۱درصد استارت‌آپ‎ها با ادامه کرونا ..........شنبه 6 اردیبهشت 1399

کدام کشور بالاترین سرعت پهنای باند اینترنت موبایل را دارد؟..........چهارشنبه 27 فروردین 1399

رشد چشمگیر کاربران شبکه‌ اجتماعی تیک‌تاک در سال‌های اخیر..........چهارشنبه 27 فروردین 1399

پاورپوینت داشبورد مدیریتی..........دوشنبه 25 فروردین 1399

پاورپوینت پیاده‌سازی مدیریت دانش..........دوشنبه 25 فروردین 1399

قیمت انواع پرینتر در بازار؟ +جدول ..........یکشنبه 24 فروردین 1399

نرخ انواع فلش مموری در بازار؟ +جدول ..........یکشنبه 24 فروردین 1399

با «سیلیا» (Celia) دستیار صوتی هوشمند هوآوی آشنا شوید ..........شنبه 23 فروردین 1399

ارتقای دو مدل دیگر از گوشی‌های سامسونگ به اندروید ۱۰ ..........شنبه 23 فروردین 1399

انواع شکلات صبحانه در بازار چند؟ +جدول ..........جمعه 22 فروردین 1399

با جوانترین میلیاردر زن جهان آشنا شوید/ عکس..........جمعه 22 فروردین 1399

۵ قدم اولیه و بسیار مهم برای تجارت بهتر ..........شنبه 9 فروردین 1399

سه زبان مهم در دنیای کسب و کار چیست؟ ..........شنبه 9 فروردین 1399

۹ اصل مدیریت ..........شنبه 9 فروردین 1399

بازاریابی محتوا با ۹ ابزار کارآمد ..........شنبه 9 فروردین 1399

حقایق جذابی درباره مغز که نمی‌دانید ..........شنبه 9 فروردین 1399

پاورپوینت تکنیک های فروش حرفه ای..........شنبه 9 فروردین 1399

پاورپوینت اصول مدیریت علمی فردریک تیلور..........شنبه 9 فروردین 1399

همه پستها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات